Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Eklem Romatizması Tedavisi

Eklem Romatizması Tedavisi

Eklem romatizması tedavisi, eklem romatizması tedavisinde kullanılan ilaçların iki farklı etkisi bulunmaktadır. Bu etkiler rahatsızlığın semptomlarının azaltılması ve rahatsızlığın yapmış olduğu hasarın durdurulması şeklinde olmaktadır. Rahatsızlık ağrılı ve engelleyici bir enflamatuvar durumdur.

Hastalarda ağrı ve eklem aşınması nedeniyle, hissedilir derecede hareket kaybına yol açmaktadır. Vücutta kalp, kan damarları, cilt, kaslar ve akciğer gibi eklem dışındaki dokuları da etkilediğinden sistemik bir rahatsızlıktır. Tedavi sırasında kullanılacak ilaçlar bir arada kullanılabilir. Her ilaç farklı bir amaca hizmet etmektedir. Bunların doktor önerisiyle kullanılması gerekir. İlaçlar genel olarak yan etkilere sahiptir. Buna rağmen hastalar bilgilendirilerek, mutlaka tedavide kullanılmalıdır.

Eklem romatizması tedavi şekilleri nedir?


Semptomatik (Rahatlatıcı) tedavi nasıl yapılır?

  • Kortizon olmayan ağrı kesiciler ve aspirin: bu ilaçlar oluşan iltihabı ve ağrıları gidermek için kullanılır. Bu ilaçları tek başına kullanmak yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda rahatsızlığın aktivitesini baskılayan ilaçların da kullanılması gerekir. Bu ilaçlar mide kanaması gibi yan etkilere sahiptir. İlaçların kullanımı yemek sırasında ya da yemek sonrasında olmalıdır. Oluşabilecek yan etkileri giderebilmek için, ek ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Analjezikler (Basit ağrı kesiciler): Kullanılan diğer ilaçlara ilave olarak kullanılan analjezikler, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. İlaçlar metamizol ve parasetamol içerirler. Aç karnına ya da tok karnına içilebilen ilaçların mideye yan etkileri bulunmamaktadır. Karaciğer ve böbreklere nadir olarak yan etki gösterirler. Bu yüzden kullanımları yaygındır. Uyuşturucu özelliğe sahip olan ağrı kesiciler genellikle tedavide kullanılmamaktadır.
  • Glukokortikoidler (Kortizon): bu ilaçlar hastalığın etkilerini azaltmakta oldukça etkilidir. İltihap gidermekte, ağrıları dindirmekte faydalı olan ilaçlar, uzun dönem ve yüksek dozda kullanıldığında yan etkilere sebep olabilirler. İlaçların içeriği olan kortizol adındaki hormon, doğal olarak vücutta bulunan, kan basıncı, nabız gibi fonksiyonları düzenleyen bir hormondur. Kortizol olmadan yaşamak mümkün değildir. Ancak yüksek dozda almak, ciddi yan etkilere neden olur. Görülen yan etkiler arasında ciltte morluk, kolay ezilmeler, sivilceler, çatlamalar, karın, ense ve omuzlarda yağlanma, koroner arter hastalığı, damar sertliği, katarakt, şeker hastalığı, osteoporoz, göz tansiyonu oluşumu, kaslarda erime, psikiyatrik problemler, kemiklerde hasar sayılabilir. Hastalığın tedavisinde düşük dozda kortizon yeterli gelmektedir. Fakat başka organ tutulumları olduğunda, dozun yükseltilmesi gerekebilir. Hastalığın ilk dönemlerinde aktiviteyi baskılayıcı ilaçların yan etkileri çıkıncaya kadar 1-3 ay kadar kortizonlu ilaçlar kullanılabilir. Rahatsızlığın hastalarda meydana getirdiği yakınmaları önlemek için kullanılabilir. Bu gibi hallerde yan etkilerin kontrol altında tutulması, gerekirse bunları önleyici tedavi uygulanması gerekir. Kortizonun faydası ve yan etkilerinden kaçınılması uygulanan dozla alakalıdır. Bu yüzden en düşük dozda kullanılarak, yan etkilerden kaçınmak ve faydasını görmek gerekir. Düzenli olarak kortizon kullanan kişiler D vitamini ve kalsiyum almayı ihmal etmemelidir. Aldıkları tuz oranını azaltmaları gerekir. Kortizon aynı zamanda vücutta sıvı tutulmasına neden olmaktadır. İştah açtığı için kilo alma şikâyetlerine neden olabilir. Uzun dönem kortizon kullanımı, vücutta kortizol üretimini azaltabilir ya da durdurabilir. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Kortizon içeren ilaçların ampul şeklinde olanları, eklem içerisine enjeksiyon yapılarak kullanılabilir. Bu tedavi daha hızlı bir iyileşme sağlamaktadır. Eklemleri rahatlatıcı bir etki yaparlar. Fakat 3 aydan daha sık uygulanmaması gerekir.

Modifiye edici (Hastalığın ilerlemesini ve alevlenmesini önleyici) tedavi nasıl yapılır?

  • Altın tedavisi: Uzun bir süredir rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bu yöntemde, altın enjeksiyonları kol kaslarına ya da kalça bölgesine yapılır. Hap biçiminde olan uygulamaları da bulunmaktadır.
  • Methotreksat: rahatsızlıkta sık kullanılan, etkili bir tedavi yöntemidir. Haftada bir defa kullanılan ilaçlar, tablet ya da iğne şeklinde alınabilir. Çoğunlukla kanser ilacı olarak kullanılsalar da düşük dozda eklem romatizması tedavisinde kullanılabilir. Sabah aç karnına alınan ilaç, kusma ve bulantıya neden olursa, alınan doz gün içinde iki parçada alınmalıdır. Aynı etkilere neden olursa iğne şeklinde alınabilir. Başka sağlık sorunu olmadığı takdirde, güvenle kullanılabilecek bir ilaçtır. İlacın nadiren akciğer iltihabı şeklinde yan etkisi görülebilir. Bunun yanında mide sorunları, baş dönmesi, ishal gibi önemsiz etkileri olabilir.
  • Hidrosiklorokin ve Klorokin (Sıtma ilaçları): Sıtma tedavisinde kullanılan bu ilaçlar, eklem romatizması tedavisinde de kullanılabilir. Eklemlerdeki ağrıyı, şişkinliği ve katılığı giderirler. Günde 1-2 defa tok karnına alınır. Nadir olarak göz sorunlarına neden olacaklarından, hastaların göz muayenelerini ihmal etmemesi gerekir.
  • Sülfasalazine (Salazopyrin En Tab): Bunlar antibiyotik ve iltihap gideren ilaçtan oluşurlar. Mide sorunları, baş ağrısı, trombosit ve beyaz kan hücrelerinde azalma, karaciğerde sorunlara yol açabilirler. Hamilelik planlamasından en az 3 ay önce kesilmesi gereken ilaçlar arasında yer alırlar.
  • Leflunamid (Arava): Hastaları modifiye etmek için kullanılan ilaçlardır. Emziren ve hamile olan bayanların, bu ilaçları kullanması gerekir. Hastalarda karaciğer fonksiyonlarında yan etkilere sebep olabilirler.
  • Biyolojik ilaçlar: Eklem romatizmasının ortaya çıkmasına sebep olan kimyasal maddeleri hedef alan ilaçlar, iltihap ve doku hasarına neden olan maddeleri bloke ederler. Deri altına enjekte edilerek kullanılırlar. Tedavinin olumlu etkisi 3 ay içinde görülür.
Egzersiz, aktivite ve dinlenme

Düzenli olarak yapılacak fiziksel aktiviteler, kemikleri ve kasları güçlendirerek, yorgunluğu azaltmaya yardımcı olacaktır. Eklem romatizması hastalığı olanların eklemlerini esnek tutmaları, kaslarını güçlendirmeleri, akciğer ve kalp sağlıklarını korumaları yapılacak egzersizlerle sağlanabilir. Dinlemede yatakta istirahat ya da özel bir ekleme has olabilir. Hastalığın ilerleme durumuna göre farklı oranlarda aktivite, egzersiz ya da dinlenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların uygulanması eklem hareketlerinin daha rahat yapılmasına neden olacaktır.

Eklem cerrahisi

Hastalıkta ciddi oranda eklem hasarı ve buna bağlı olarak ağrı ve hareket kısıtlılığı olduğu durumlarda, eklem protezleri tedavi için iyi bir seçenek olmaktadır. Bu ameliyatları özel eğitim almış ortopedi cerrahları yapmaktadır. Ameliyatta eklemler plastik ya da metal parçalarla değiştirilir. Ekleme sıkı ve yapışkan bir vidayla sabitlenirler. Ameliyat sonrasında hastalara rehabilitasyon gereklidir. Protezin uygulandığı eklemler ağrı yapmadığından, iyi bir bakımla konforlu bir yaşamı hastalara sunarlar.
Son Güncelleme : 19.01.2024 03:55:21
Eklem Romatizması Tedavisi ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Eklem Romatizması Tedavisi Yorumları
şifre

0 Yorum Yapılmış "Eklem Romatizması Tedavisi"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Kemik Yaşı
Kemik Yaşı
Kemik yaşı, kişinin gerçek biyolojik yaşını göstermektedir. Kemikleşme noktalarının kapanma sınırı erişkinlerde, kız çocuklarının 18 yaş, erkek çocuklarının ise 19 yaş olarak kabul edilir. Kemik yaşının belirlenmesi, el bilek kemiklerinin çekilen rön...
Kıkırdak Deldirmek
Kıkırdak Deldirmek
Kıkırdak deldirmek genellikle kulağa küpe takabilmek amacıyla yapılan bir işlemdir. Kıkırdak deldirme işlemi için uygulanan farklı metotlar bulunmaktadır. Bahsi edilen yöntemler arasında kişinin kendi başına bu tür işlemler için özel olarak hazırlana...
Kemik Büyümesi
Kemik Büyümesi
Kemik Büyümesi, Tüm bayanlar gençliklerinde ayaklarının çok güzel olduğundan ve yaşları ilerledikçe ayak şekillerinin bozulduğundan şikâyet eder. Aslında en çok şikâyet edilen ve ayakları için doktora gitmelerindeki en büyük neden başparmaklarında ol...
Kas Çeşitleri
Kas Çeşitleri
Kaslar, vücutta kemiklere kuvvet uygulayarak vücudun hareket etmesini sağlayan yapılardır. Vücuda destek veren ve hareket etmesini sağlayan kemikler, kas ve eklemlerin yardımı ile bir arada çalışır.Kas ÇeşitleriÇizgili Kaslar: Çizgili kaslar iskelet ...
Eklem İltihabı
Eklem İltihabı
Eklem iltihabı, bir romatizmal hastalık olarak karşımıza çıkar ve genelde bayanlarda, erkeklere oranla daha çok görülür. Eklem iltihabı (Romatoid Artrit), sebebi henüz net olarak açıklanmasa da genetik faktörler hastalığın kişilerde oluşmasına neden ...
Kemik İliği Ödemi
Kemik İliği Ödemi
Kemik iliği ödemi, MR sonrası tanımlanan bir durumdur. Kemik dokusu içinde sıvı birikmesi, ödem oluştuğu anlamını taşımaktadır. Tümörlerden, travmalar nedeniyle kemiğin zedelenmesi gibi pek çok durumda görülebilir. Bu yüzden ayırıcı tanı yapılması ge...
Kemik Çeşitleri
Kemik Çeşitleri
Kemikler, çok sert bir yapıya sahip olmalarına karşın, oldukça esnek bir yapıdadırlar. Kemiğin sert olmasını sağlayan, yapısında bulunan fosfor, mineraller ve kalsiyumdur. İskelet sistemi uzun kemik, kısa kemik ve yassı kemik olmak üzere üç çeşit kem...
Düz Kaslar
Düz Kaslar
Düz kaslar; Bizim isteğimiz dışında, kendiliğinden çalışma gösteren kaslara verilen ortak addır. Bu kasların göstermiş olduğu eforlar otomatik olarak sinir sistemi ile alakalıdır. Vücutta, pek çok solumun, dolaşım, sindirim ve ürogenital sistemlere b...
Kas İsimleri
Kas İsimleri
Kas isimleri, kaslar vücudumuzun yapı taşıdır birçok görevi ve işlevi vardır. Peki bizim için bu kadar önemli olan bu kasların isimlerini ne kadar biliyoruz. Bu makalemizde kas isimlerini kısaca yazmaya çalışacağız.Ayak kas isimleriBaş parmak kas isi...
Kemik Yapısı
Kemik Yapısı
Kemik yapısı, vücuttaki en sert yapıdır. Kemik yapısına, kemikler, kemik ilikleri, vs. Bütün bileşenleri dahil olmak üzere kemik doku da denir. Kemik yapısı %30 organik madde, %25 su, geri kalan %45'lik kısımda ise mineral içerir. Vücudun fiziksel şe...
Yassı Kemik
Yassı Kemik
Yassı kemik, tanım olarak kalınlık olarak genişlik ve uzunluğundan daha kısa olan kemiklerdir. Vücudun göğüs, kafatası, kürek ve kaburga gibi kısımlarında bulunmaktadır. Yassı kemikler kırmızı kemik iliği ile doludurlar. İçlerinde sarı kemik iliğinin...
Sakroiliak Eklem
Sakroiliak Eklem
Sakroiliak eklem, kemiklerin bağlantıları olan eklemler fonksiyonel ve morfolojik olarak sınıflandırılmıştır. Sakroiliak eklem ise morfolojik sınıflandırmaya giren sinovyal eklemler arasındadır. Bunlar sakrumun lateral yüzüyle, iliak kemiğin medial y...

 

Kemik Yaşı
Kıkırdak Deldirmek
Kemik Büyümesi
Kas Çeşitleri
Eklem İltihabı
Kemik İliği Ödemi
Kemik Çeşitleri
Düz Kaslar
Kas İsimleri
Kemik Yapısı
Yassı Kemik
Sakroiliak Eklem
Çizgili Kas
Kalp Kası
Kemik Zarı
Kemik Hastalıkları
Leğen Kemiği
Kıkırdak Çeşitleri
Eklem Sıvısı
Göğüs Kemiği
Kasların Yapısı
Kasların Özellikleri
Köprücük Kemiği
Kemik Gelişimi
Kafatası Kemikleri
İskelet Çeşitleri
Ayak Kemikleri
Kasların Görevleri
Kıkırdak
İskelet Sistemi
Popüler İçerik
Çizgili Kas
Çizgili Kas
Çizgili kas, vücutta isteğe bağlı hareket ettirilebilen; hızlı çalışan ve çabuk yorulan kas şeklinde de tabir edilen kaslardır. Çizgili kasları meydan...
Kalp Kası
Kalp Kası
Kalp Kası: istemsiz bir şekilde kasılıp gevşeyen bir yapıya sahip olan kalp kası kasılma sırasında kalpte bulunan kan pompalanırken gevşeme sonucunda ...
Kemik Zarı
Kemik Zarı
Kemik Zarı, kemikleri kaplayan beyazımsı ve sedef renginde olan bu zar, diğer adı periost olan bu zar; kemiğin enlemesine büyümesini sağlar. Ayrıca ke...
Kemik Hastalıkları
Kemik Hastalıkları
Kemik hastalıkları iskelette meydana gelen ve kemiklerin zayıflamasını, kırılganlıklarını arttıran bir sağlık problemidir. Kemiklerin zayıflaması bi...
Leğen Kemiği
Leğen Kemiği
Leğen Kemiği, Pelvis başka bir adı ise leğen kemiğidir. Leğen kemiği belirleyici olarak bel kısmında ve kalça kısmında bulunduğu, kuyruk sokumunun bir...
Kıkırdak Çeşitleri
Kıkırdak Çeşitleri
Kıkırdak Çeşitleri, Vücutta yarı taşıyıcı bir görev üstlenen kıkırdak, kemik dokudan daha yumuşak ve esnek olan bir bağ dokudur. Eklemlerde, omurlar a...
Eklem Sıvısı
Eklem Sıvısı
Eklem sıvısı; kemikler arasında ki eklemler de bulunan eklem sıvısının çok önemli bir özelliği vardır. Bu özellik sayesinde kollarımızı ve bacaklarımı...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kemik Yaşı
Kıkırdak Deldirmek
Kemik Büyümesi
Kas Çeşitleri
Eklem İltihabı
Vücut Kaslarının Büyümesi Spor Haricinde D Vitamini Lösing Ve Bcaa Glutamine Desteği
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Vücut Kaslarının Büyümesi Spor Haricinde D Vitamini Lösing Ve Bcaa Glutamine Desteği
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Nisan - 2024